Опис району Кременець

У Кременецьких горах у підніжжя гори Бони знаходиться невелике містечко Кременець, яке належить до найдавніших українських міст. На вершині Бони знаходяться руїни давньої фортеці, закладеної ще в ХІІІ ст., а недалеко від міста на горі Божа є цінне лікувальне джерело, яке має ще й вагоме культове значення. Взагалі Кременець має дуже цікаву історію і чимало старовинних споруд. А за якихось півгодини від міста можна добратись до знаменитої Свято-Успенської Почаївської лаври, що є одним із найбільших релігійних осередків України.
На одній з гір, що оточують Кременець, на горі Дівочій (376 м) знаходяться Дівочі скелі.
Легенда про скелі: гнали татари в ясир групу дівчат і зупинилися перепочити в горах. І темної ночі полонянки втекли. Варта підняла тривогу і пустилася за ними. Не бажаючи знову потрапити до рук ворогів, дівчата піднялися на скелі і кинулися в прірву. Відтоді ці скелі народ називає Дівочими.

Місця тут дивовижні і красиві. Не даремно їх називають Кременецькою Швейцарією.

Про заповідник

Кременецькі гори розташовані на півночі Тернопільської області і є частиною природного заповідника «Медобори». Належать до заповідника і Дівочі скелі. В цілому заповідник має статус « Зона повного не втручання». Але фактично поруч живуть люди, які кожен день ходять стежками так званого заповіднику. А стихійні сміттєзвалища та бите скло під скелями це звичайне явище. Зважаючи на цей факт необхідно докладно і відповідально виконувати всі правила знаходження на території заповіднику, а саме:
Офіційно – лазити скелями, а тим більше проводити масові заходи (змагання) не дозволяється!
Не офіційно – скелями все ж таки лазять, дотримуючись певних правил:

1. Берегти природу – не ламати дерева, кущі, не рвати і не нищити траву , квіти та інші рослини. На скелях знаходяться рідкісні рослини, які охороняються законом.
2. Не палити вогнища (можна використовувати тільки газові пальники);
3. Не розбивати на території заповідника бівак (намет, тент і т.д.) В 15 хвилинах ходи від скель є готель ;
4. Не руйнувати скелі та будь що на них писати. Все що необхідно для боулдерінгу вже зробила сама природа 😉
5. Не смітити;
6. Гарним тоном рахується збирання сміття та транспортування його вниз з гори. Контейнер зі сміттям є на території Крейдяного заводу або в самому місті при дорозі.
7. Рекомендована максимальна кількість учасників лазіння не більше 10-15 осіб.

Докладніше про заповідник http://ukrainainkognita.org.ua/pzf/ZAP_NPP/MedoboryPZ.htm

Геологія , форма, порода та структура скель.

Геологія. В основі Кременецького кряжа залягає потужна товща білої крейди, перекрита шаром сарматських пісків, які переходять у вапняковий пісковик. Верхнім шаром морських відкладів є черепашково-піщані та черепашкові сильно зцементовані вапняки, які утворюють обривисті скелі, що вінчають вершини гір.
Форма. Скелі тягнуться вздовж краю плоских вершин гір. Середня висота скель 3-10 м. Неподалік знаходяться камені, у вигляді уламків скель різного розміру, що відкололись від основного масиву .
Специфічні природні процеси формування скель призвели до утворення нависаючих форм та карнизів.
Порода скель дуже специфічна. Спресований пісковик, перемежовується з міцним вапняком.
Структура. Міцні вапняки спостерігаються у вигляді гладких поверхонь з дірочками, активними полочками та ручками. Середньої міцності вапняк у вигляді слойоного пирогу , часом між шарами якого пісок. Деколи це нагадує цегляну кладку , де між міцними пластинами вапняку – пісок. У вапнякових дірочках та на зачіпках спостерігаються гострі нарости у вигляді гострих зубів (2-5мм). Поряд з монолітними вапняками, можуть бути піщані поверхні, які ламаються від одного дотику. Скелі достатньо колючі.

Застереження: структура скель місцями дуже крихка (особливо на вершині каменів), що може призвести до руйнування рельєфу під час лазіння і як наслідок до падіння з відповідними травмами !
Необхідне ретельне страхування – болдермат та страхувльник !
Не лазьте по скелях, якщо у вас немає досвіду зі скелелазіння!

Добирання в Кременець до автовокзалу.

З Тернополя: маршруткою та рейсовими автобусами. Відстань 65 км. Час переїзду – орієнтовно 1 година.
З Рівного : маршруткою та рейсовими автобусами. Відстань 90 км. Час переїзду – орієнтовно 2 години.
Проживання
Виходячи з умови, що скелі та прилегла територія є заповідником ночувати можна тільки в готелях або ставити бівуаки за містом.
Готелі
Найкраще зупинятись у готелях Віка та Яна. Вони знаходяться за 7-10 хвилин ходи від автовокзалу в напрямку центра. Від готелів до скель ( Дівочі Скелі та Парад Планет) 15-20 хвилин ходи.
Готель Віка,
вул. Дубенська, 57, м. Кременець, 47002,
Відгороджений двір, де можна паркувати авто.
тел.: +38 (03546) 2-38-83,
e-mail: otel_edem@ukr.net
Ціни: станом на 14.06.09: номер на двох: 140 грн, на трьох – 190, можливо домовитись на проживання в номері 4 чоловік – 200грн.

Готель Яна,
вул.Дубенська 51,
Відгороджений двір, де можна паркувати авто.
тел. (097) 242-41-44, 2-51-88,2-51-84

Також є інші готелі:
Готель Острів, вулиця Дубенська 145А, тел. 2-26-74
Це маленький готель розташовани одразу біля автовокзалу на 2-ім поверсі 2-ох поверхового будинку.
Номери люкс, напівлюкс, 3 номери двохмісні та 4 номери трьохмісні. Автостоянка , кафетерій.

Готель Едем
вул. О. Лятуринської, 15/2, м. Кременець, 47002,
тел.: +38 (03546) 2-49-39, факс: +38 (03546) 2-39-96,
service-centre: +38 (097) 717-72-48,
e-mail: otel_edem@ukr.net

Ще про готелі Кременця можна знайти в інтернеті.

Намети
(Переважно для тих хто зі своїм автотранспортом). 

Наметовий табір можна розбити за містом. З автовокзалу рухаючись весь час прямо у напрямку цукрового заводу по вул. Дубенській, яка згодом переходить у вул.Петлюри, а далі у вул.107-ї Кременецької Дивізії виїжджаємо за місто. Продовжуємо рухатись прямо у напрямку села Іква. Зправа від дороги буде невеликий став біля якого можна заночувати. Від автовокзалу 7-10 хвилин ізди на авто. З собою необхідно мати питну воду та газові установки для приготування їжі.

Харчування
В загальному у місті є достатня кількість магазинів та кафе. Між готелями Віка та Яна знаходиться кафе-бар з національними стравами за досить помірними цінами. Біля автовокзалу є супермаркет Вопак, а також поруч місцеві жителі продають овочі та фрукти.


Позначки на скелях.
У зв’язку з тим, що скелі є заповідними назв боулдерів на скелях нема, окрім маленької стрілки та номеру. Часто під дією навколишнього середовища стрілки зникають.

Якщо ви перший раз в районі і без провідників, необхідно мати фотки з лініями боулдерінгів.
Фото боулдерінгів серед інших альбомів – http://felikster.io.ua/album

Лінія маршруту лазіння згідно стрілки на скелі та фото. Назву та категорію складності можна визначити по таблиці складності.

  Як стартувати Позначка на скелях
1 Старт згідно позначки на мапі стоячий або сидячий.
Для старту можна використовувати будь які зачіпки.
2 Старт згідно позначки на мапі стоячий або сидячий.
Для старту можна використовувати зачіпки тільки нижче (або збоку) горизонтальної (або похилої) лінії яка підкреслює стрілку. Уявне продовження горизонтальної лінії під стрілкою утворює границю, нижче якої для старту можна використовувати будь які зачіпки, як для рук, так і для ніг.
3 У місцях де рельєф скелі не дозволяє зробити  позначки у вигляді стрілок або початок обмежений певними зачіпками,  стартові зачіпки додатково позначені двома рисочками.

 

Позначки на мапі

  Як стартувати Позначка на мапі
1 Старт стоячий.
Для старту використовувати зачіпки згідно стрілки на скелі.
2 Старт сидячий.
Для старту використовувати зачіпки згідно стрілки на скелі.

 

Примітка: Інформація про складність та нові боулдери, місцезнаходження нових районів і таке інше постійно оновлюється. Слідкуйте за появою нових версій гайдбуку.

Climbing forever!