Цей текст є результатом роботи Тірольської конференції, в якій взяли участь знамениті європейські альпіністи і представники альпіністських спільнот Європи. Декларація була схвалена на конференції «Майбутнє гірських видів спорту» в Інсбруку в вересні 2002. В опублікованому тексті Декларації враховані поправки, прийняті в травні 2008 року в Плас-і-Бреніні, Північний Уельс.
Мільйони людей в усьому світі займаються альпінізмом, туризмом, трекінгом і скелелазінням. У багатьох країнах гірський спорт став значним фактором повсякденного життя. Навряд чи який-небудь інший вид діяльності, крім гірського спорту, містить в собі такий широкий мотиваційний спектр. Він дає людям можливість реалізовувати персональні цілі і вести активний спосіб життя. Мотиви для занять спортом в горах і на скелях варіюються від зміцнення здоров’я, отримання задоволення від руху, спілкування з природою і соціальних стимулів до захопленості дослідженнями і пригодами.
Тірольська декларація про гарний стиль в гірських видах спорту, прийнята конференцією “Майбутнє гірського спорту” в Інсбруку 8 вересня 2002 року, містить систему цінностей і етичних принципів, які роз’яснюють, що таке гарний стиль в гірських видах спорту. Вони не є правилами або детальними інструкціями, скоріше вони:
- Визначають сучасні фундаментальні цінності в гірському спорті.
- Містять принципи і стандарти поведінки.
- Формулюють етичні критерії для прийняття рішень в неоднозначних ситуаціях.
- Представляють етичні принципи, за якими громадськість може судити про гірський спорт.
- Знайомлять початківців з цінностями і моральними принципами їх спорту.
Мета Тірольської декларації – допомогти усвідомити потенціал, яким гірський спорт має для рекреації і особистісного зростання, стимулювання соціального розвитку, культурного взаєморозуміння і розуміння проблем навколишнього середовища. Переслідуючи цю мету, Тірольська декларація спирається на традиційні неписані цінності і властиві цьому спорту правила поведінки, і розкриває їх суть відповідно до вимог нашого часу. Фундаментальні цінності, на яких базується Тірольская декларація, актуальні для всіх людей, що займаються гірським спортом в усьому світі – чи є вони туристами, треккерами, скелелазами або альпіністами, які прагнуть розширити межі своїх можливостей на висотних сходженнях. Деякі з правил поведінки стосуються тільки обмеженою еліти, але багато з пропозицій, сформульованих в Тірольської декларації, адресовані всьому співтовариству людей, що займаються гірським спортом. Ми особливо сподіваємося, що наші рекомендації будуть почуті молоддю, оскільки вона – майбутнє гірського спорту.
Тірольська декларація закликає:
• Усвідомлювати наявність ризику і брати на себе відповідальність
• Співвідносити цілі зі своїми навичками і спорядженням
• “Грати” за правилами і описувати події чесно
• Намагатися використовувати кращі методи і ніколи не переставати вчитися
• Бути терпимими, уважними і допомагати один одному
• Зберігати природу і природний характер гір і скель
• Підтримувати місцеві спільноти і сприяти їх розвитку.
Тірольська декларація базується на наступній ієрархії цінностей:
Людська гідність (Human dignity) – мається на увазі, що людські істоти народжені вільними і рівними у гідності та правах, і їм слід звертатися один з одним в дусі братерства. Особливу увагу слід приділити рівним правам чоловіків і жінок.
Життя, свобода і щастя (Life, liberty and happiness) – як невід’ємні людські права. Особлива відповідальність тих, хто займається гірським спортом – допомогти захистити права громад в гірських районах.
Недоторканність природи (Intactness of nature) – як зобов’язання захищати екологічну цінність і природні характеристики гір і скель у всьому світі. Це включає в себе захист тих видів флори і фауни, які перебувають у небезпеці, їх екосистем і ландшафту.
Солідарність (Solidarity) – як можливість за допомогою занять гірським спортом сприяти роботі в команді, кооперації та розуміння, і долати бар’єри, що виникають через відмінності в статі, віку, національності, рівні здібностей, соціальному і етнічному походженні, релігії і вірування.
Самореалізація (Self-actualization) – як можливість за допомогою занять гірським спортом прогресувати в досягненні важливих цілей і домагатися самореалізації.
Правдивість (Truth) – як усвідомлення того, що чесність є обов’язковою умовою для оцінки досягнень у гірському спорті. Якщо правда підміняється спотвореною інформацією, стає неможливим оцінити досягнення.
Майстерність (Excellence) – як можливість за допомогою занять гірським спортом боротися за раніше недосяжні цілі і встановлювати більш високі стандарти.
Пригода (Adventure) – як усвідомлення того, що управління ризиком за допомогою його тверезої оцінки, наявністю навичок і особистої відповідальності, є найважливішим фактором у гірському спорті. Різноманіття видів гірського спорту дозволяє кожному вибрати для себе таку пригоду, де майстерність і небезпека знаходяться в рівновазі.
Тірольська декларація
Параграф 1. Особиста відповідальність
Альпіністи і скелелази займаються своїм спортом в ситуаціях з обмеженою можливістю надання допомоги. Вони повинні віддавати собі звіт в тому, що займаються цим на власний страх і ризик і самі несуть відповідальність за себе і своїх партнерів.
Кожен окремо повинен віддавати собі звіт в тому, що він зобов’язаний не завдавати шкоди оточуючій його природі і оточуючим його людям.
- Наші цілі ми вибираємо відповідно до своїм власним досвідом і фізичною формою, а також у відповідності з поточними умовами на маршруті. У невідповідних вище зазначеного ситуаціях ми готові відмовитися від сходження.
- Ми повинні віддавати собі звіт в тому, чи відповідає наш рівень техніки і фізичної підготовки вибраному маршруту. Ми зобов’язані відповідально підходити до розробки плану і тактичним аспектам майбутнього сходження.
- На кожному заході ми повинні бути відповідно маршруту екіпіровані, і кожен член команди повинен володіти технікою поводження з цим спорядженням.
Параграф 2. Командний дух
Всі члени команди повинні бути готові до компромісів, які врівноважують амбіції і можливості всіх учасників групи.
- Кожен член команди зобов’язаний спостерігати за станом інших учасників і бути готовим взяти на себе відповідальність за інших.
- Ніхто не повинен бути залишений на маршруті або підході один в разі, якщо це може вплинути на його безпеку і здоров’я.
Параграф 3. Товариство альпіністів та скелелазів
Ми повинні поважати всіх, кого зустрічаємо на маршруті в горах або на скелях. Ми повинні ставитися до оточуючих нас людей так, як хочемо, щоб вони ставилися до нас, незалежно від напруженості ситуації або стресового стану.
- Ми повинні бути уважні і не наражати на небезпеку оточуючих нас людей: як партнерів, так і сторонніх. Ми повинні звернути увагу оточуючих на потенційну небезпеку.
- Ми зобов’язані виключити саму можливість дискримінації кого б-то не було.
- Всі, хто знаходяться в горах, повинні шанобливо ставитися до місцевих звичаїв.
- Ми не повинні заважати оточуючим. Ми пропускаємо швидші зв’язки вперед. Ми не займаємо скелелазні маршрути, на яких хочуть працювати інші спортсмени.
- Наші звіти та схеми відповідають дійсності аж до деталей, в цьому етика альпінізму.
Параграф 4. Відвідування закордонних країн
Перебуваючи в чужих країнах ми повинні вести себе як привітні і скромні гості. Ми поважаємо місцеві Священні Вершини і інші культові місця, а також підтримуємо місцеве населення, купуючи у них продукти їх праці. Розуміння чужої культури є одним із наріжних каменів експедиційного альпінізму.
- Ми налаштовані дружелюбно, з терпимістю і з повагою до жителів країни, яку ми відвідуємо.
- Ми дотримуємося традицій, прийнятих в країні відвідування.
- Дуже корисно ознайомитися з місцевою історією, політичною та промисловою структурою, культурою і мистецтвом. Це дозволить розуміти людей цієї країни набагато краще.
- Необхідно до від’їзду в гори вивчити необхідний словниковий запас: форми вітання, прохань і подяки, години дня, дні тижня, числа і ін., Трата часу на вивчення мови – це завжди добра інвестиція для розуміння людей іншої культури.
- Ми використовуємо можливість передати свій досвід місцевим горосходжувачам і почерпнути корисне з їх досвіду. Оптимальним в даному випадку є спільне проведення заходів на скелях і в горах.
- Ми повинні намагатися за всяку ціну не образити релігійних почуттів місцевого населення. Наприклад, не оголяти тіло в тих місцях, де це з релігійних причин небажано. Ми чинимо правильно, не коментуючи звичаї і не йдучи на конфронтацію з місцевим укладом життя.
- Ми надаємо місцевому населенню медичну допомогу. Експедиційний лікар в силах помітно поліпшити стан речей в навколишніх селах.
- Ми намагаємося підтримати добробут оточуючих нас людей, купуючи у них їжу і продукти промислів.
- Ми повинні підтримувати місцеве населення гуманітарно, якщо воно живе за межею бідності.
Параграф 5. Обов’язки гідів та інструкторів
Гіди та інструктори повинні віддавати собі звіт, яку роль вони відіграють в горах, і з повагою і розумінням ставитися до інших груп та індивідуалів. Вони повинні бути адекватно підготовлені до маршрутів і об’єктивно оцінювати ступінь ризику заходу. Також вони зобов’язані бути тактично і інформаційно готові до кожного сходження і піклуватися про своєчасне постачання клієнтам зведення погоди.
- Гід інформує групу про актуальний стан маршруту і потенційний ризик заходу. При достатньої компетенції клієнтів гід повинен втягувати їх у процес планування сходження.
- Кожне сходження повинно лежати в межах можливого для клієнта. Воно повинно приносити йому радість.
- Якщо група не готова до замовленого туру, то гід зобов’язаний вказати клієнтам на це і запропонувати більш реальну альтернативу.
- При підготовці до екстремально важких або висотних сходжень гід зобов’язаний провести з клієнтами велику співбесіду і зробити кілька попередніх сходжень (в міру можливостей).
- Місцеві провідники повинні ділитися інформацією по маршруту і його станом з приїжджими гідами.
Параграф 6. Надзвичайні ситуації
Для того, щоб бути готовим до непередбачених ситуацій, ми повинні віддавати собі звіт про ступінь ризику, пов’язаного з заняттям гірським спортом. Ми повинні знати, що володіємо ситуацією і готові приймати в ній оптимальні рішення. Всі альпіністи повинні бути готові надати допомогу постраждалим.
- Допомога постраждалим має завжди більший пріоритет перед власними альпіністськими планами. Порятунок чужого життя або здоров’я має набагато більшу важливість, ніж будь-яке першосходження.
- Якщо можливості надати негайну допомогу немає, то ми повинні бути готові залишитися поруч з постраждалим до прибуття кваліфікованої допомоги, якщо це не ставить під загрозу нас самих.
- Ми організовуємо найбільш прийнятні умови для пораненого або вмираючої людини.
- Якщо загиблого не можливо транспортувати з місця події, то ми повинні поховати його в найближчих околицях, записавши при цьому прикмети, а також залишити на місці поховання дані про загиблого.
- У цьому випадку ми повинні зберегти його особисті речі (фотоапарат, документи, щоденники та ін.) для родичів.
- Ні в якому разі не можна публікувати фото загиблого без згоди на те найближчих родичів.
Параграф 7. Захист природи
Ми розглядаємо допуск до скельних і гірських районів як наше конституційне право. Ми повинні займатися нашим спортом з оглядкою на захист природи і активно брати участь в охороні навколишнього середовища. Ми поважаємо домовленості, досягнуті між альпіністами, скелелазами, місцевою владою та організаціями із захисту природи.
- Ми дотримуємося правил поведінки в лабільних біотопах (прим. Лабільний біотоп це співтовариство слабких рослин, що існують на межі виживання, наприклад, карликові берізки на морені) і звертаємо увагу необережних колег на необхідність дотримання цих правил.
- Якщо можливо, то ми подорожуємо до наших районів на громадському транспорті.
- Щоб не порушувати рівновагу біотопів, ми використовуємо для підходів натоптані стежки, не зрізуючи кути по живим рослинам.
- Під час гніздування і вирощування гірськими птахами своїх пташенят ми ні в якому разі не турбуємо їх і виключаємо райони з можливими гніздами із спектру нашого інтересу.
- При проходженні нових скелелазних маршрутів ми максимально делікатно ставимося до рослин і не руйнуємо існуючі біотопи.
- Ми дуже розумно підходимо до обладнання маршрутів шлямбурами. Надмірна кількість заліза на скелі не є ознакою гарного стилю.
- Ми мінімізуємо псування скелі і намагаємося використовувати дані природою можливості рельєфу для страховки.
- Ми транспортуємо не тільки своє сміття назад в долину, а й забираємо чуже, залишене на місці.
- Далеко від цивілізації ми акуратно підходимо до вибору місць для смітників і туалетів. Вони повинні знаходитися далеко від табору, не займати потенційно добрі для наметів місця і не порушувати естетичне сприйняття навколишньої природи. Після закінчення заходу туалет закладається каменями, а сміття забирається з собою.
- Ми піклуємося про чистоту місць під висотні табори. Все сміття та спорядження, намети, перила, порожні газові та кисневі балони ми забираємо з собою в долину.
- Ми уникаємо безглуздої витрати дров, особливо це важливо в країнах з бідним лісовим потенціалом. Ми готуємо тільки на горючих матеріалах.
- Там, де використання вертольота шкодить природі і місцевому населенню, ми повинні скоротити його до мінімуму.
- У разі заборони відвідування будь-яких регіонів ми повинні обговорити проблему з місцевою владою і не робити несанкціонованих відвідувань цих місць.
Параграф 8. У гарному стилі
Стиль і витонченість, з якими ми вирішуємо наше спортивне завдання, важливіше самого рішення цього завдання. Ми намагаємося не залишати за собою слідів.
- Ми намагаємося зберегти характер маршрутів, які ми проходимо. Особливо це стосується ліній, цінних з історичної точки зору. Це означає, що ми не забиваємо додаткових шлямбурів на маршруті. Винятком є лише випадки, коли за згодою першопрохідника і за рішенням місцевої альпіністської спільноти на маршруті додаються або навпаки видаляються точки страховки.
- Ми поважаємо місцеві альпіністські традиції і не нав’язуємо оточуючим нас альпіністам свою школу – також ми не дозволяємо нав’язати нам чужу.
- Гори – це невідновлювані ресурси, які повинні зберегтися на багато поколінь альпіністів різноманітних світоглядів і поглядів. Нам ясно, що майбутні покоління повинні мати можливість для втілення свого бачення альпінізму. Ми намагаємося користуватися природними ресурсами так, щоб залишити майбутнім поколінням шанс на пригоду.
- У скелелазні районах з переважно шлямбурною страховкою повинні бути залишені чисті сектора для того, хто шукає первинний рельєф.
- Страховка за допомогою закладних елементів часто настільки ж надійна, як шлямбурна. Більшість скелелазів в стані навчитися користуватися мобільними пунктами страховки. Вони повинні усвідомлювати, що пройдена за допомогою натуральних можливостей страховки лінія набагато естетичніша і надає більше задоволення, ніж шлямбурні доріжки.
- У разі конфлікту інтересів скелелази повинні вирішувати свої проблеми в розмовах, в форумах, але ніяк не за допомогою зубила і кувалди (прим. А також болгарки і перфоратора).
- Ні в якому разі не можна керуватися при освоєнні скельних районів комерційними інтересами.
- Кращим стилем в горах є невикористання перильних мотузок при сходженні, за винятком специфічних ділянок, що вимагають цієї техніки.
- Ідеальний стиль передбачає відмову від використання додаткового кисню протягом усього сходження. Застосування кисню можливо виключно за медичними показаннями.
- Альпіністи повинні відмовитися від вживання заборонених в інших видах спорту препаратів, що якісно впливають на результат, якщо тільки ці препарати не прописані лікарем. Замість того, щоб приймати подібні субстанції, альпініст повинен прийняти рішення спускатися вниз, до місця, звідки він зможе продовжити сходження.
Параграф 9. Першопроходження і першосходження
Першопроходження як нового маршруту на скелях, так і нового маршруту в горах, є акт спортивноЇ творчості. Вони повинні бути виконані в красивому, спортивному стилі і враховувати традиції місцевого альпінізму і потреби майбутніх поколінь альпіністів.
- Першосходження і першопроходження повинні бути зроблені тільки в тому випадку, якщо вони не відбуваються в розріз з місцевими традиціями, релігійними віруваннями і з охороною навколишнього середовища.
- Ми відмовляємося від видозміни скельного рельєфу у вигляді видовбування зачіпок (довбанок).
- Першопроходження альпіністських маршрутів проводиться тільки «знизу-вгору». Обладнання багато шнуркового маршруту шляхом спуску по ньому дюльфером не спортивно.
- Якщо це не суперечить традиціям в районі першопроходження, альпініст сам вирішує, наскільки часто він встановлює точки страховки.
- У районах, оголошених заповідниками, ми використовуємо мінімум шлямбурів.
- На технічних маршрутах використання шлямбурів поза станцій, а також довбання дірочок під скайхуки повинні бути жорстко обмежені.
- Авантюрні маршрути повинні бути залишені чистими. Не можна вбивати «дух неможливого».
- Маршрут повинен мати самостійний характер. Треба уникати проходження «варіантів».
- Дуже важливо точно документувати маршрут першопроходження на вершину. Адекватна оцінка складності окремих ділянок не менш важлива. Ми не сумніваємося в чесності першосходжувачів, якщо немає на достовірних фактів, що спростовують їх інформацію.
- Найвищі вершини світу – це обмежений ресурс, тому ми закликаємо всіх альпіністів здійснювати першопроходження тільки в гарному стилі.
Параграф 10. Спонсорство, реклама і відносини з пресою
Спільна робота спортсменів і спонсорів повинна бути відзначена професіоналізмом, який веде до розвитку альпінізму. Представники всіх дисциплін гірського спорту повинні намагатися донести цілі і устремління своїх заходів до широкої громадськості.
- Взаєморозуміння між спортсменом і спонсором є основою продуктивної роботи по досягненню поставлених цілей.
- Для підвищення професіоналізму, а також для досягнення кращих результатів необхідні довгострокові договори між сторонами. Тому важливо, щоб спонсор зберігав вірність альпіністові і після серії невдалих сходжень. Спонсор ні в якому разі не повинен тиснути на спортсмена з метою досягнення певних результатів.
- Для досягнення більш частих згадок у мас-медіа зв’язки повинні постійно встановлюватися і підтримуватися.
- Кожен спортсмен, спонсорований і оплачуваний інформаційними джерелами, повинен давати абсолютно точну інформацію про свої заходи – це викликає довіру і створює об’єктивну картину нашого спорту для широкої публіки.
- Обов’язок кожного спортсмена по відношенню до спонсора і преси – пропагувати етичні, соціальні, а також спортивні тези, поширювані Тірольською Декларацією.